Amikor nagy pontosságú domborzati modellekre, földmérésre, vagy egy adott helyszín feltérképezésére van szükség, a szakemberek leggyakrabban a fotogrammetria technológiáját alkalmazzák. A fotogrammetria a távérzékelés egyik tudományága, amely összetett matematikai algoritmusokkal képes több szögből készült fényképek alapján térképeket, vagy akár 3D rekonstrukciókat alkotni. Az elkészült képanyagon nagy pontossággal végezhetők terület, távolság és térfogat mérések.
A DJI legújabb fotogrammetriai kamerája, a P1 az eddigi leghatékonyabb eszköz a piacon. A Zenmuse P1 páratlan pontosságot, teljesítményt, és precíz adatgyűjtést ígér. Lássuk mivel igyekeznek beváltani ígéreteiket:
A Zenmuse P1 egy alacsony zajszintű, nagy érzékenységű 45 megapixeles, teljes képmezős szenzorral rendelkezik, amelyet a feladataink követelményeinek megfelelően felszerelhetünk 24, 35, vagy 50mm-es fix fókuszú lencsékkel. Ez nem csak a pontosság, hanem a rugalmasság növekedését eredményezi. Az új eszköz a DJI felmérő kameráiról már ismert mechanikus globál zárat használja, amely a torzításokat kiszűrve lehetővé teszi az akár 1/2000 mp sebességű képrögzítést is.
Számos műveleti terület alkalmatlan, vagy veszélyes földi referenciapontok, azaz GCP-k kihelyezésére, de szerencsére a P1-gyel nincs is szükség rájuk. Az RTK adatokkal dolgozó P1 akár 3 centiméteres vízszintes és 5 centiméteres függőleges pontossággal képes adatokat rögzíteni referenciapontok nélkül.
A P1 integrált 3 tengelyen stabilizáló gimballal kerül szállításra, amely a drón legapróbb mozdulatait is képes kiszűrni a felvételekről. A szenzor folyamatos és tiszta képalkotást tesz lehetővé, melynek köszönhetően elhanyagolható az adathiány előfordulási esélye. Így nem kell aggódnunk a terület újrarepüléséből felmerülő extra költségek miatt.
A Zenmuse P1 0.7 tized másodpercenként képes képeket rögzíteni. A DJI gyári tesztrepülései során a P1-gyel felszerelt Matrice 300 RTK három négyzetkilométeres területet volt képes egyetlen repülés alatt rögzíteni, mindezt 3 centiméteres pontossággal, 75%-os átfedés mellett. Ez valóban figyelemre méltó teljesítmény, amivel jelentősen lecsökken a felmérések időszükséglete.
Az intelligens átlós felvételi mód egy újabb eszköz a munkaidő optimalizálására és a pontosság javítására. Ebben a módban a drón nem csupán függőlegesen, hanem öt különböző szögből készít felvételeket a repülés során, ráadásul a rendszer ügyel arra is, hogy ne készüljenek fölösleges képek. Ezzel a funkcióval egyetlen munkanap alatt akár 7.5 négyzetkilométeres terület is lefedhető, gyorsabb feldolgozási idő mellett.
A DJI TimeSync technológiája lehetővé teszi a minden eddiginél precízebb, mikroszekundumos koordinációt a repülésvezérlő, a kamera, az RTK modul és a gimbal között. A rendszer ezzel biztosítja, hogy a rögzített képanyag metaadataiban tárolt pozíciós információk megbízható pontosságúak legyenek bármilyen iparág számára.
A P1 természetesen kompatibilis a DJI saját, hivatalos feldolgozó és kiértékelő szoftverével, a DJI Terra-val. A Terra egy teljeskörű felmérőszoftver, amely egy intuitív kezelőfelületen egyesíti a küldetés tervezés, az adatfeldolgozás, valamint az analizálás eszközeit. Megjelenése óta a DJI Terra folyamatos fejlesztésen és optimalizáláson halad át, hogy a lehető leggyorsabb és legprecízebb drónos térinformatikai szoftverré váljon.
Zenmuse P1 - A fotogrammetria új zászlóshajója
Legutóbbi blogbejegyzésünkben megismerkedtünk a DJI 2021 elején megjelenő két, új, ipari felhasználókat célzó eszközének egyikével, a Zenmuse L1 LiDAR rendszerrel. A mai cikkben bemutatjuk mit érdemes tudni a vele egyidőben megjelenő Zenmuse P1 teljes képmezős fotogrammetriai kameráról.